Radom i okolice

Co warto zobaczyć w Radomiu i okolicach?

Muzeum Wsi Radomskiej

Jest to jeden z ładniejszych skansenów tego typu w Polsce. Muzeum znajduje się na obrzeżach miasta w malowniczej dolinie Mlecznej. Można tam obejrzeć zrekonstruowane wiejskie zagrody i drewniane zabudowania z początku XX wieku. Jednym z elementów wystawy stałej są unikatowe zbiory przedmiotów codziennego użytku. Nie lada frajdą dla dzieci jest możliwość zobaczenia zwierząt gospodarskich (m.in. kozy i owce). Na terenie skansenu odbywają się także imprezy historyczne, które nawiązują do lokalnej kultury ludowej.

Rynek w Radomiu

Rynek w Radomiu stanowił w średniowieczu centrum życia mieszkańców. Obecnie jest to spokojny plac otoczony urokliwymi kamienicami głównie z XVIII i XIX wieku. Najbardziej znane kamienice radomskie to tzw. domy Gąski i Esterki. Na rynku znajduje się także nowy budynek ratusza w stylu neorenesansowym oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Muzeum powstało w budynku dawnego Kolegium Pijarów. Znajdują się tam m.in. bogate zbiory malarstwa z XIX wieku,  kolekcja rzemiosła artystycznego oraz znaleziska archeologiczne.

Ulica Żeromskiego

Ulica Żeromskiego to reprezentacyjna ulica Radomia. Duży fragment ulicy stanowi brukowany deptak z licznymi kawiarenkami i restauracjami. Jest to popularne miejsce spacerów zarówno mieszkańców jak i turystów. Wędrując wzdłuż ulicy można podziwiać ozdobne fasady kamieniczek. Ulica Żeromskiego prowadzi na Plac Konstytucji 3 Maja, który jest centralnym punktem miasta. Warto tam dotrzeć i zobaczyć okazały pałac Karschów i Wickenhagenów lub ochłodzić się przy fontannie. 

Kozienicki Park Krajobrazowy

Między Radomiem a Kozienicami znajduje się Puszcza Kozienicka. Na jej terenie powstał Kozienicki Park Krajobrazowy.  Park chroni kozienickie lasy oraz liczne gatunki ptaków i zwierząt, w tym występujące tu nietoperze. Na terenie parku znajdują się ścieżki piesze i rowerowe, więc jest to idealne miejsce na relaks na łonie natury. Przyjeżdżają tu głównie mieszkańcy okolicznych miast, ale można też spotkać odpoczywających tam Warszawiaków. 

Radom Air Show

Radom Air Show to najbardziej znane pokazy lotnicze w Polsce. Impreza odbywa się cyklicznie co dwa lata na lotnisku Sadków w Radomiu. Główną atrakcją są pokazy akrobatyczne samolotów głównie z Polski i Europy. Na miejscu można również obejrzeć wystawy sprzętu wojskowego. Jest to wydarzenie, które przyciąga fascynatów lotnictwa z całego kraju. 

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Niewielka miejscowość Czarnolas leży niecałe 50 kilometrów na wschód od Radomia i zasłynęła dzięki polskiemu artyście, Janowi Kochanowskiemu. Przez kilkanaście lat swojego życia, poeta mieszkał w pałacu w Czarnolesie. Obecnie w budynku znajduje się muzeum, które gromadzi pamiątki po Janie Kochanowskim. Warto zwiedzić zabytkowe pałacowe wnętrza i obejrzeć otaczający muzeum park.